Mesto Kostí, Cassandra Clare

15. august 2013 at 20:15 | leny |  bookmarks

Názov: Mesto Kostí (City of Bones)
Autor: Cassandra Clare
Vydavateľstvo: Slovart (2012)
Žáner: yound adult, fantasy, román

O knihe:
Mesto Kostí, alebo v originále City of Bones, je príbeh rozprávajúci o hlavnej hrdinke Clary Freyovej a o tom ako spoznala svet tieňolovcov. Je to klasická young adult (YA) kniha pre tínedžerov. Mesto Kostí je prvý zo šiestich dielov série s názvom Nástroje smrteľníkov.

Clary sa stane svedkyňou toho ako tieňoslovci zabijú démona a zistí že je jediný človek, ktorý to videl a mohol vidieť. Pri tejto udalosti spozná Jacea, Aleca a Isabellu, troch tieňolovcov zhruba v jej veku. Jej život sa po tomto rázne zmení. Jej matku - Jocelyn- niekto unesie a ona bude zatiahnutá do sveta tieňolovcov aby našla Čašu smrteľníkov, ktorú chce získať aj obávaný Valentine. Bude sa musieť naučiť niečo o ich svete a na ceste k čaši ju čaká veľa prekážok a nových informácii, ktoré jej život postupne menia.V príbehu, ako inak, nechýba ani tá romantická časť. Clary sa zamiluje do Jacea a zistí že jej najlepší kamarát - Simon - je zamilovaný do nej. Hoci to vyzerá na ten starý klasický steteotyp, nie je to tak. Nie je to druhý Twilight kde namiesto upírov dosadila spisovateľka tieňolovcov. Pri samotnom konci príbehu sa Clary a Jace dozvedia niečo, čo ich vzťahu bude brániť, avšak ako dobrý človek vám nepoviem čo. Spoiler je pri tomto prísne zakázaný.


Môj názor:
Kniha je napísaná veľmi pútavím štýlom, no na môj vkus tam bolo miestami až príliš veľa opisov a nepodstatných informácií (čo však niekto môže mať rád tak to nepovažujem za tak veľkú chybu). Príbeh a nápad je veľmi dobrý a viac-menej aj originálny a šikovne spracovaný. Postavy, ich história a povaha, sú taktiež prepracované a preto si tam každý nájde takého svojho favorita (mojím sa stal napríklad Alec). V knihe sa nájdu momenty keď ostanete zarazený a naozaj vás to dokáže prekvapiť, a to ja milujem.
V slovenčine sa momentálne okrem tohto prvého dielu dá nájsť ešte druhé a tretie pokračovanie - Mesto Popola a Mesto Skla. V anglicom jazyku (originál) je však týchto kníh už 6 takže, kto vie kde ich zohnať a dokáže to prečítať v angličtine, naozaj odporúčam (aspoň nebudete musieť čakať na nové diely).

Hodnotenie: 8.5/10
 

Be the first one to judge this article.

Comments

1 Nell | Web | 15. august 2013 at 22:22 | React

Neřekla bych, že fotím krásně, spíš naopak. Taky miluju, když mám z fotky příjemný pocit. :3

Nemusíš se omlouvat. Není tvoje povinnost psát mi komentáře, když ti je píšu já. Dělám to ráda, ráda komentuju články na nádherných blogích úžasných bloggerek. :)

Chtěla bych se omluvit za to, co sem teď napíšu, protože je možné, že to vůbec nebude dávat smysl, protože já tuhle knížku miluju a pomalu už o ní nedokážu mluvit s použitím řeči. Ale kvůli tobě to zkusím. Takže,  jestli sis o mně myslela, že jsem normální, prosím, mysli si to i po přečtení tohoto komentáře. :)

Tu knížku miluju. Nedokážu říct, že je to moje nejoblíbenější, ale je to jedna z těch, které bych dokázala číst za každé situace.

Ano, je napsaná takovým zvláštní stylem, který se mi ale strašně líbí, protože je takový nezvyklý, originální a strašně dobře se čte.

Já mám oblíbence snad všechny. Nevím proč, ze začátku mi moc neseděla Izzy, ale postupem času, jak jsem četla další díly, jsem si ji oblíbila, protože ta holka má kuráž a já bych chtěla mít takovou kámošku.
Alec...no, ke konci jsem ho měla strašně ráda, protože jsem mu přála jistý... vztah. Nechci spoilerovat, musím se krotit.
Magnus je super postava, která je strašně originální. Žeru ho, totálně. Miluju ty jeho třpytky kolem očí, i když je to asi dost šílené. Miluju to, jak má na večírku sako a nemá k tomu kalhoty. Miluju to, jak když se tam Jace vrátil, on doufal, že to bude Alec. Miluju to, jak všechno zachraňuje.
Simona jsem nesnášela. Od začátku jsem shipovala Clace, takže ten Simon tam tak... jak to říct? Lezl do zelí. Ale ve čtvrtém díle jsem si ho neskutečně oblíbila a mám ho hrozně ráda.
Pak samozřejmě Clary. Ale já to beru tak, že je to jakoby z jejího pohledu, takže se na všechny situace dívám jejíma očima. Takže je těžké říct, že patří mezi moje oblíbené postavy, a hlavně proč. Ale jo, rozhodně patří.
...
A pak Jace. Tenhle kluk je boží. Nikdo mi to nevymluví. Pamatuju si, jak jsem o něm řekla, než jsem to začala číst, že je odporný. Ale já jsem si ho strašně moc oblíbila. Miluju jeho hlášky, činy, povahu, vlasy, oči...no, prostě jeho celého. Je to moje celkově nejoblíbenější postava, ze všech knížek, co jsem kdy četla.

Celkově je takhle série dokonalá a já to miluju. Nečekala jsem, že mě to takhle vezme, ale no tak stalo se. Rozhodně se přečti i další díly, aby ses dozvěděla, jak to s Jacem a Clary dopadne. ;)

Tak, už mlčím. vylila jsem si tady své děravé srdce of fangirl, a můžu být v klidu. Jestli hledáš někoho, kdo ti o tom řekne všechno, můžeš se mě ptát. Protože já jsem došla až tak daleko, že jsem opravdu blázen do všech postav, situací a všeho. Asi jsem tím nějak posedlá, nebo co.

Nehorázně se těším, až vyjde poslední díl. Zároveň se toho ale strašně bojím. Děsím se smrtí nejoblíbenějších postav a toho, že bude najednou poslední stránka a pak už nic. Nebude žádný svět Lovců stínů a já budu opuštěně sedět na posteli a brečet. Bojím se toho, ale zároveň ten pocit miluju. Na jednu stranu je krásné, když něco nádherného skončí.

Promiň, ještě jednou, já jsem se prostě neovládla. :3 :D

A chtěla bych ti hrozně moc poděkovat, že mě máš v oblíbených. Vážím si toho. :)

2 Foster. | Web | 15. august 2013 at 23:53 | React

Musím se smát nad takovým dlouhým komentářem od Nell, i když, kdyby ho někdo měl napsat, stoprocentně by to byla ona. I když si snad troufám tvrdit, že jsem do této série zažraná ještě víc. :3

Jsem ráda, že je tohle recenze na knihu, kterou znám, stává se docela známou, možná kvůli tomu zfilmování, takže se můžu vyjádřit podrobněji. :)

Ještě než začnu, jsem ráda, že se ti na mém blogu líbí a potěšilo mě, že shledáváš mé články upokojujícími, to je fajn, i když přesně nevím, co to znamená. Hlavní je, že ses tam vrátila, to pro mě hodně znamená. :)

Co se týče toho stylu psaní, líbí se mi. I když, myslím, že to nemůžu moc porovnávat s tvým názorem, protože každý překlad je jiný a já to navíc četla v angličtině, tudíž mám přečtených všech pět vydaných dílů a netrpělivě čekám na další. Někde jsem četla, že jedna z hlavních postav umře, takže se docela děsím toho, kdo to bude.

Na druhou stranu, jak tady píše Nell, tahle série sice skončí, ale Cassandra píše ještě jinou, taky o shadowhunterech, jmenuje se to The Infernal Devices. A taky bude pár dalších rozšíření o Magnusovi, tom čarodějovi. Ovšem děsím se té chvíle, kdy už nebude další kniha, stránky a slova, která bych mohla přečíst a která by mě uvrhly do toho dobrodružného, tajemného a nádherného světa. Opravdu miluju knihy.

Co se týče postav, mě mrzí, že mě ovlivnily postavy ve filmu, tedy spíš kdo je bude hrát. Původně jsem třeba nenáviděla Simona, ale poté, co vím, kdo ho bude hrát, jsem ho začala mít ráda. Stále, moji nejoblíbenější postavou bude asi Magnus, protože je to gay, protože je to čaroděj a má dobrý smysl pro humor. Nebo taky Jace se svou sarkastickou povahou a skvělými hláškami. Nebo Izzy, tu mám taky hodně ráda, obzvlášť ve čtvrtém a pátém díle.

Strašně se mi líbí, jak jsi i ty zmiňovala v recenzi, ta propracovanost příběhu všech postavu, dodává to příběhu na pravosti, přijde mi to tak víc skutečné.

Pokud jsi nečetla čtvrtý a pátý díl, a nevadilo by ti to číst v češtině, tady jsou ty knihy přeloženy, alespoň myslím - http://prekladyknih.blog.cz/rubrika/serie-mortal-instruments-cassandra-clare

Já raději končím, aby ten můj koemntář nedopadl jako ten od Nell. x

3 Smajlík | Web | 16. august 2013 at 10:09 | React

Ja som si Mesto Kostí stiahla po česky, pretože po slovensky som to nevedela nájsť, ale nevadí. Už som jednu knihu po česky prečítala, takže toto mi problém nebu robiť.
Som však zvedavá, kedy sa do toho pustím a či si to obľúbim. Celkom sa na to teším :)

4 Smajlík | Web | 16. august 2013 at 10:30 | React

Chvíľu som pozerala, že či som sa ocitla na správnom blogu, ale kukám, že máš novú prezývku.

Tak to by bolo asi lepšie. Ak ťa to baví. Je lepšie celé prázdniny zabiť tým, že robíš to čo ťa baví ako brigádou. Ale už včera som sa rozhodla, že s tým seknem. Chcem si užiť zvyšok leta.

5 Lour | Web | 17. august 2013 at 16:30 | React

Město z kostí je skvělá knížka.Úžasně napsaná a strašně poutavá (Jo, četla jsem to nějak do 3 do rána. :D Ale já jsem musela vědět, jak to dopadne! :D) Ten konec mě dostal, protože to nemůže být pravda. Snad není. ;)
Mimochodem, viděla jsi českou obálku knížky? Nevím, jak vypadá slovenská, ale ta česká je příšerná. Vážně! Ale teď jsem byla v knihkupectví a jak jsem se tam tak dívala, tak jsem narazila na Město z kostí a nemohla věřit svým vlastním očím! Nová obálka, myslím, že to je kvůli toho filmu, který má za chvíli vyjít. Něco jako u Hostitele, tam taky potom, co vyšel film změnili obálku.
Ve čtečce mám táhlý 2. díl, ale ještě jsem se nedokopala k tomu si ho přečíst. :D Ono to má vážně 6 dílu? To jsem netušila... :)

6 Variability Blog | Email | Web | 1. september 2013 at 10:58 | React

Nebolo to nedávno v kine? Vyzerá to zaujímavo, asi si to prečítam, a samozrejme že si pozriem aj film :)

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama